Strona główna » Czy blizny można usunąć?

Czy blizny można usunąć?

photo

Na świecie raczej nie ma ani jednej osoby, która byłaby całkowicie pozbawiona blizn. Są one często znakiem przebytej ospy czy innej tego rodzaju choroby, zmagań z trądzikiem lub też różnego rodzaju wypadków. O ile niewielkie blizny zlokalizowane na kończynach raczej nikomu nie przeszkadzają, o tyle większe znamiona tego rodzaju mogą wpływać negatywnie na wygląd danej osoby, a także sprawiać, że będzie ona czuła się niekomfortowo. W takiej sytuacji można zdecydować się na zabiegi zmniejszające widoczność blizn.

Czy możliwe jest całkowite usunięcie blizn?

Blizny powstają z tkanki łącznej podczas gojenia się ran. W przypadku płytkich zranień oraz blizn o małej powierzchni możliwe jest niemalże całkowite jej usunięcie. Dużo jednak zależy od tego, jak poważne było zranienie i czy rana poprawnie się zagoiła. W przypadku dużych, głębokich blizn zabiegi mogą je wygładzić, jednak ich całkowite usunięcie może być niemożliwe, lub będzie wymagało wielokrotnego wykonania różnego typu zabiegów.

Obecnie usuwanie blizn najczęściej wykonuje się za pomocą specjalnych laserów. Wiązka światła skierowana jest na bliznę, powodując powstanie mikrootworów. To rozpoczyna na nowo proces gojenia, jednak jest on bardziej równomierny i kontrolowany. Ten zabieg powoduje również pobudzenie produkcji kolagenu, co pozytywnie odbija się na wyglądzie skóry. Efekty tego rodzaju zabiegów stają się całkowicie widoczne po kilku tygodniach.

Czy są inne sposoby na usunięcie blizn?

Osoby, które zmagają się z bliznami na twarzy lub większymi bliznami na ciele, mogą zdecydować się na uzupełnienie zabiegów wykonywanych laserem za pomocą mezoterapii. Podczas tego zabiegu w miejsce blizny wstrzykiwane są specjalne środki, poprawiające nawilżenie i napięcie skóry, a także wspierające jej regenerację.