Epilacja a depilacja – dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Usuwanie owłosienia to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. W zależności od zastosowanej metody jego efekty mogą być jednak tymczasowe lub trwałe. Skorzystanie z właściwie dobranego sposobu może nam zapewnić trwały estetyczny wygląd i zaoszczędzić sporo czasu. Różnice potrafią być naprawdę duże, o czym można się przekonać, decydując się na epilację laserową. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak można pozbyć się kłopotów z niechcianym lub nadmiernym owłosieniem raz na zawsze i sprawdźmy, co różni depilację od epilacji.
Klasyczna depilacja
Depilacją nazywa się potocznie wszystkie zabiegi, które pozwolą na usunięcie włosków. Do „jednego worka” są wrzucane tak doraźne metody, jak golenie i używanie specjalnego lasera. W rzeczywistości jednak depilacja to metody czasowego usuwania owłosienia. Może ona polegać na ich mechanicznym przycinaniu, usuwaniu wyrywającą je głowicą typowego depilatora, a także używaniu metod chemicznych – rozpuszczającego ich strukturę kremu albo wosku ułatwiającego ich wyrwanie. Niezależnie od wybranej techniki – choć, każda z nich ma swoje zalety – wspólną cechą jest to, że przy ich użyciu można się pozbyć wyłącznie zewnętrznej części włosa. Efekt nie będzie więc długotrwały, ponieważ wcześniej czy później włosy odrosną.
Epilacja laserowa
Zupełnie inaczej jest w przypadku epilacji laserowej. W tym przypadku skoncentrowany promień światła trafia do całej struktury owłosienia. Dzięki wysokiej, lecz w pełni bezpiecznej energii niszczy nie tylko sam włos, ale także trwale uszkadza cebulkę i mieszek włosowy. Trzeba jednak pamiętać, że laser zadziała tylko tam, gdzie wiązka zostanie pochłonięta. W większości przypadków konieczne będzie od 3 do 6 zabiegów, ponieważ włosy znajdują się w różnych fazach wzrostu – te, które zostały niedawno usunięte, np. za sprawą depilacji mogą być usunięte przez epilację, dopiero gdy nieco wyrosną. Poszczególne zabiegi będą więc przeprowadzanie w pewnych odstępach. Niestety epilacja nie sprawdzi się przy włosach mających mało barwnika – jasnych blond lub siwych.