Strona główna » Jakie pigmenty stosuje się w makijażu permanentnym?

Jakie pigmenty stosuje się w makijażu permanentnym?

photo

Makijaż permanentny to rodzaj zabiegu kosmetycznego wykonywanego w gabinetach urody. Polega na zaaplikowaniu naturalnych barwników pod powierzchnię naskórka, aby trwale podkreślić usta, brwi czy okolice oczu. Może być również stosowany w celu odtworzenia lub poprawienia barwy oraz kształtu brodawki piersiowej. Jakich pigmentów używa się w tego rodzaju makijażu i czy są one bezpieczne dla naszej skóry?

Rodzaje pigmentów przeznaczonych do makijażu permanentnego

Makijaż permanentny wykonywany jest sterylnymi jednorazowymi igłami, dlatego zapewnia zachowanie wszystkich standardów bezpieczeństwa i higieny. Podczas zabiegu pod skórę wprowadzane są pigmenty, które dzielą się na dwa główne rodzaje:

  • Organiczne – są uzyskiwane bezpośrednio ze składników organicznych albo na drodze syntezy chemicznej, ale również wtedy ich skład może być taki sam jak w przypadku tych naturalnie występujących. Cechą tych pigmentów jest duża wyrazistość, nasycenie i świetlistość koloru. Jednak dość szybko się wymywają, bledną oraz tracą swoje właściwości.
  • Nieorganiczne – najczęściej zostały stworzone całkowicie ze składników syntetycznych, ale czasem mogą być też naturalne i pochodzić z nieorganicznych skał, minerałów czy ich tlenków. Cechy charakterystyczne tego rodzaju pigmentów to przytłumione, zgaszone barwy, a także matowe wykończenie. Wyróżniają się jednak bardzo dobrą trwałością na skórze bez zmiany koloru.

Które pigmenty najlepiej wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju pigmentów może zależeć od naszych indywidualnych preferencji oraz efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć w makijażu permanentnym. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku użycia pigmentów organicznych istnieje większe ryzyko wystąpienia odczynu alergicznego, ponieważ nasz organizm nie zawsze będzie tolerował nawet naturalne ciała obce – podobnie jak dzieje się to w przypadku alergii pokarmowych. Bezpieczniejsze pod tym względem są natomiast pigmenty nieorganiczne. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od wyboru konkretnego produktu, powinien on spełniać wszystkie standardy i posiadać wymagane atesty związane z dopuszczeniem do kontaktu ze skórą, a także zawartością metali ciężkich czy innych zanieczyszczeń mogących negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.