Strona główna » Toksyna botulinowa a jej działanie prewencyjne, przeciwko powstawaniu zmarszczek

Toksyna botulinowa a jej działanie prewencyjne, przeciwko powstawaniu zmarszczek

photo

Toksyna botulinowa to inaczej jad kiełbasiany, który uzyskuje się z wyizolowanych szczepów bakterii, a następnie poddaje oczyszczeniu i bezpiecznie pakuje w opakowania próżniowe. Wyróżnia się wiele rodzajów tej substancji i sposobów jej użycia, ale jedno z najbardziej znanych zastosowań to medycyna estetyczna. W jej ramach wykonuje się zabiegi ostrzykiwania skóry botoksem, co zapobiega powstawaniu zmarszczek. Dlatego warto dowiedzieć się, na czym polega działanie prewencyjne toksyny botulinowej na skórę.

Jak toksyna botulinowa zapobiega powstawaniu zmarszczek?

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem, to rodzaj naturalnie występującego białka, które zmniejsza przewodzenie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi a mięśniami. Botoks powoduje zahamowanie wytwarzania neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina, w efekcie wyłącza lub ogranicza pracę tych mięśni twarzy, które odpowiadają za intensywne marszczenie się skóry, a po pewnym czasie również zmarszczki. Mięśnie nie dostają sygnałów do skurczu, dlatego przestają się kurczyć, stają się rozluźnione. W związku z tym wstrzykiwanie botoksu spłyca istniejące zmarszczki oraz zapobiega pojawianiu się nowych.

Na jakie części twarzy można stosować botoks?

Iniekcje z toksyny botulinowej dobierane są zależnie od potrzeb danej osoby oraz po dokładnym obejrzeniu jej twarzy. Botoks podaje się przede wszystkim w celu zapobiegania powstawaniu zmarszczek mimicznych, bruzd na czole, wokół dolnej i górnej wargi (tak zwane zmarszczki palacza) oraz lwiej zmarszczki i kurzych łapek wokół oczu. Botoks może także korygować opadające brwi czy kąciki ust oraz zmarszczki pod dolną powieką. Ważne jest jednak umiejętne podanie preparatu dostosowane do indywidualnego układu twarzy oraz mimiki danej osoby.