Strona główna » Właściwości i zastosowania toksyny botulinowej 

Właściwości i zastosowania toksyny botulinowej 

photo

Popularność toksyny botulinowej stale wzrasta. Jeszcze jakiś czas temu wiele osób miało wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa zastosowania botoksu w zabiegach medycyny estetycznej. Dziś jad kiełbasiany jest wykorzystywany nie tylko do łagodzenia zmarszczek czy wykonywania innych zabiegów upiększających w klinikach urody, ale również do leczenia wielu przypadłości. Jakie są właściwości toksyny botulinowej i do czego można ją wykorzystywać?

Czym właściwie jest botoks?

Słysząc o toksynie botulinowej, wiele osób myśli o łagodzeniu zmarszczek czy innych zabiegach medycyny estetycznej. Nie każdy jednak wie, czym właściwie jest jad kiełbasiany. Otóż botoks jest neurotoksyną, która jest wytwarzana w warunkach beztlenowych przez pałeczki jadu kiełbasianego, czyli bakterie Clostridium botulinum. Wiele osób ma obawy przed korzystaniem z zabiegów, podczas których wykorzystywana jest toksyna botulinowa.

Powodem jest fakt, że na skutek zatrucia może dojść do zawrotów głowy, zaburzeń wzroku, a nawet porażenia mięśni układu oddechowego. Należy jednak pamiętać, że botoks podawany w odpowiednich dawkach nie jest groźny dla organizmu. Co więcej, dzięki toksynie botulinowej można poprawić wygląd zewnętrzny, a także wykorzystywać ją podczas przeprowadzania zabiegów leczniczych.

Do czego można wykorzystywać toksynę botulinową?

Toksyna botulinowa to nie tylko groźna trucizna, ale również substancja, która znajduje wiele zastosowań w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki wstrzyknięciu odpowiedniej ilości jadu kiełbasianego dochodzi do zahamowania uwalniania acetylocholiny, która jest odpowiedzialna za przewodzenie impulsów pomiędzy nerwami i mięśniami.

W efekcie skóra staje się naprężona i gładka, co w praktyce oznacza, że dzięki botoksowi można wygładzić i zahamować powstawanie zmarszczek, a także odmłodzić skórę. Warto wiedzieć, że toksyna botulinowa jest wykorzystywana również do leczenia zeza, a także w terapii chorób neurochirurgicznych, które objawiają się nadmiernym napięciem mięśniowym. Oprócz tego substancja jest też skuteczna w leczeniu nadmiernej potliwości.