Strona główna » Jak usunąć niechciany tatuaż?

Jak usunąć niechciany tatuaż?

photo

Wykonywanie tatuaży stało się bardzo modne i coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z oferty studiów, które oferują taką usługę. Niestety zdarza się, że uzyskane efekty po jakimś czasie z różnych powodów przestają satysfakcjonować ich posiadacza. Choć zrobione wstrzykiwanym w skórę tuszem ozdoby z założenia mają być bardzo trwałe, to istnieje laserowe usuwanie tatuaży, które wyróżnia się wysoką skutecznością. Przyjrzyjmy się mu bliżej i sprawdźmy jak działa.

Co sprawia, że laserowe usuwanie tatuażu jest wykonalne?

Możliwość laserowego usuwania tatuażu jest dostępna dzięki wykorzystywaniu zjawiska tzw. selektywnej fototermolizy. Wiąże się ona z tym, że w zależności od zabarwienia skóry istnieje możliwość dobrania takiej długości fali, która zostanie zaabsorbowana przez mającą określonych kolor tkankę. Jednocześnie skóra w miejscach sąsiadujących z zabarwioną nie wchłonie promieniowania. Zaabsorbowanie energii przez cząsteczki barwnika prowadzi do jego fotoakustycznego rozbicia na drobniejsze fragmenty. W przypadku płytkich tatuaży mogą one być wydalone przez mikrouszkodzenia naskórka, jeśli tatuaż znajdował się głębiej barwnik będzie usuwany za sprawą procesów fagocytozy tj. pochłaniania i wydalania substancji, które znalazły się w pobliżu komórek.

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?

Laserowe usuwanie tatuażu wykonuje się dzięki specjalnym laserom, które są w stanie wygenerować światło o odpowiedniej długości fali, a także o tak krótkim czasie trwania impulsu, że nie spowoduje to przegrzania i zniszczenia sąsiadującej tkanki. Zwykle do całkowitego pozbycia się bardziej złożonych wzorów może być potrzebne kilka sesji. Warto też pamiętać, że najłatwiej usuwa się tatuaże o zdecydowanych i ciemnych barwach. Choć jest to możliwe także przy jaśniejszych kolorach, to wymaga większej liczby zabiegów. W przeciwieństwie do bardziej agresywnych metod wykorzystywane dziś nowoczesne lasery pikosekundowe nie powodują powstawania blizn i są skuteczne też przy naturalnych przebarwieniach oraz makijażu permanentnym.